Interwencja kryzysowa

„… cierpienie może być przetworzone nie tylko w sztukę ale i w życie.”

Francie Shapiro

„Dopóki wal­czysz, jes­teś zwy­cięzcą.”

Aureliusz Augustyn z Hippony (Św. Augustyn)

 


Dorastamy, poznajemy świat, rozwijamy się. W wielu z nas jest nadzieja. Niektórzy decydują się na budowę i tworzenie związków.
Gdy spotyka nas zbyt dużo trudnych, traumatycznych wydarzeń, może zaczynasz myśleć: to bezsensowne zmagania z rzeczywistością. Nie dam rady. Niem mam już sił… Ten stres, to obciążenie… I później chwila refleksji: przecież kiedyś moje myśli, uczucia, zachowanie były inne…
Wszyscy się zmieniamy: i Ty i ja, My i otoczenie…. Choć czasem tak trudno odnaleźć się w nowej sytuacji.
Wiele osób zachowuje się inaczej niż dawniej: kiedyś  w pełni sił, z optymizmem. Dziś – smutek, bezsilność, poczucie beznadziejności…
Może zadajesz sobie pytanie: jak to się stało, że widzę mój świat inaczej, w ciemnych barwach? Taki stan to stan doświadczania kryzysu…


G. Caplan opisuje kryzys jako:

  • przeszkodę na drodze do osiągnięcia ważnych celów życiowych,
  • cechą charakterystyczną jest nieusuwalność przeszkody za pomocą zwyczajowo stosowanych sposobów radzenia sobie z trudnościami,
  • towarzyszy temu okres dezorientacji, czasowe załamanie, bezskuteczne wysiłki podejmowane dla przezwyciężenia trudności.

„Kryzysy wynikają z przeszkód na drodze do życiowo ważnych celów, o których ludzie sądzą, że nie są w stanie ich przezwyciężyć za pomocą zwyczajowych wyborów i zachowań”.

Inną koncepcją kryzysu jest podejście Kazimierza Dąbrowskiego. Postrzega on stan kryzysu jako element pro-rozwojowy na linii życia w ramach stworzonej „Teorii dezintegracji pozytywnej”.

Sytuacje kryzysowe występują zwłaszcza, gdy spotyka nas coś trudnego, nieoczekiwanego, bolesnego. Sytuacjami, w których trudno się odnaleźć mogą być: przeciążenie bądź utrata pracy, zdrada, rozstanie, porzucenie,  rozwód, wypadek, doświadczanie przemocy, odchodzenie , śmierć bliskich czy bycie świadkiem traumatycznego wydarzenia i doświadczanie kruchości ludzkiego życia, jego przemijania.


Rodzaje kryzysów wg Brammera:

  • rozwojowe (normatywne / przemiany) – fazy rozwojowe indywidualne, związku, rodziny – ten rodzaj kryzysu bywa przewidywalny jeśli chodzi o występowanie, a nieprzewidywalny jeśli chodzi o głębokość i konkretny czas wystąpienia zjawiska;
  • sytuacyjne (losowe, traumatyczne) – doświadczenie przemocy, przemocy seksualnej, porwania, uwięzienia, niesłusznego skazania, utraty pracy, nieoczekiwanego kalectwa, poważnej choroby, wypadku, śmierci bliskiej osoby;
  • środowiskowe (katastrofy naturalne i spowodowane przez człowieka, kryzysy polityczne i gospodarcze),
  • egzystencjalne (V.Frankl – logoterapia, nadawanie sensu działaniom, życiu… ).

To, jak przeżywamy trudne sytuacje zależy m.in. od dotychczasowych doświadczeń życiowych, wsparcia, zasobów własnych.
W czasie doświadczania i przeżywania kryzysu zmienia się nasze funkcjonowanie w sferach:

  • poznawczej (myśli, przekonania),
  • afektywnej/emocjonalnej (uczucia, stany emocjonalne),
  • fizjologicznej (sygnały, odczucia z ciała)
  • behawioralnej (intencje, działania),
  • relacji społecznych

Gdy spotyka nas trudne bądź traumatyczne zdarzenie albo kumuluje się stres, niektórzy zaczynają zachowywać się inaczej niż dotychczas.

Pojawiają się obawy przed wyjściem z domu, przebywaniem wśród ludzi, na otwartej przestrzeni, w sklepach, obawy przed podróżą środkami komunikacji miejskiej i relacjami z innymi. Może pojawiać się chęć ograniczania kontaktów z innymi ludźmi, drażliwość, wybuchy złości, trudności z koncentracją , nadmierna czujność, natrętne wspomnienia czy sny powodujące ponowne przeżywanie i narastanie stresu. Niektóre osoby unikają czynności, miejsc, sytuacji i ludzi związanych z doświadczaniem kryzysu . Pojawiają się wspomnienia trudnych wydarzeń, choć tego nie chcemy wywołują reakcję unikanie myślenia o tym wydarzeniu lub uruchamiają potrzebę wielokrotnego powtarzania jakieś czynności…


Najczęściej stosowanym w INTERWENCJI KRYZYSOWEJ jest 6-etapowy model interwencyjny (Gilliland, James). Kolejne etapy pracy w tym modelu to:

  • Zdefiniowanie problemu
  • Zapewnienie bezpieczeństwa
  • Wspieranie
  • Rozważanie możliwości
  • Układanie planów
  • Uzyskiwanie zobowiązania osoby

Jeśli nadać wartość nadchodzącej przyszłości, odnaleźć sens w upływających chwilach i poprawić komfort własnego życia, odzyskując energię do działania i dalszego życia zapraszam do spotkania, porozmawiajmy, podejmij działanie!

Dla osób bezpośrednio po zdarzeniach kryzysowych i traumatycznych proponuję spotkania o charakterze interwencji kryzysowej zarówno w gabinecie jak i w miejscu zamieszkania osoby.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Ciasteczek używamy wyłącznie do celów statystycznych.

Zamknij