Terapia osób doświadczających dysfunkcji URNŻ

Obecnie dysfunkcje URNŻ (ukłądu ruchowego narządu żucia) oraz ból coraz częściej związany jest z przeżywaniem nieomal wszechobecnego stresu.
Wpływa to na nasze funkcjonowanie. Możemy doświadczeń poczucia zmęczenia, napięcia w ciele, skrajnego wyczerpania. Terapia osób doświadczających bólu to zadanie dla interdyscyplinarnego zespołu.

Wielokrotnie doświadczane i przeżywane trudne  (m.in. powtarzające się trudne relacje domowe, rodzinne, w związku, sytuacja w pracy, doświadczenia chorób i traumy, kryzysy) wywołują wydzielanie hormonów stresu. Powtarzający się stres, z którym nie radzę sobie powoduje „wyuczanie” się nowych dezadaptacyjnych form reagowania. Nasze mięśnie (które stanowią około 40% masy naszego organizmu) reagują stanem permanentnego napięcia.

Stan napięcia to zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze (glukoza, mikroelementy, witaminy…).
Odczuwamy nasze ciało jako bardziej spięte, cięższe, czujemy się wyczerpani, mamy bóle pleców, drżenia, drętwienie bądź niedowłady kończyn, gorsze funkcjonowanie układu pokarmowego, etc.
Często napięcia i ból lokalizują się w obszarze twarzoczaszki. Doświadczamy: bólów głowy, zaburzeń równowagi, widzenia, trudności ze skupieniem czy snem. Część osób uskarża się na stany napięć w obrębie twarzoczaszki, napięć, zaciskania żuchwy oraz ścieranie zębów. Zmienia się spojrzenie na otaczający świat, pojawiają się myśli: Czy coś mi dolega? Co się ze mną dzieje? Dlaczego tego doświadczam?

Jak to zmienić? Dzięki działaniu zespołu interdyscyplinarnego, w którego skład wchodzą m.in.: lekarz stomatolog, fizjoterapeuta, neurolog, specjaliści zajmujący się leczeniem zaburzeń snu i… psycholog, terapeuta.

Jednym z czynników powodzenia w terapii bólu (poza wyżej wymienionymi) jest psychologiczna umiejętność konstruktywnego i adekwatnego reagowania na:

  • stres,
  • wyzwania życiowe,
  • trudne doświadczenia życiowe,
  • przeżyte bądź aktualnie przeżywane kryzysy.

To co ważne i istotne dla wielu osób zgłaszających się z tym problemem, to odnalezienie harmonii, stworzenie własnej strefy komfortu oraz zmiana nawyków związanych z dotychczasowym funkcjonowaniem. 

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie. Ciasteczek używamy wyłącznie do celów statystycznych.

Zamknij